Blоg

Europejski rynek e-commerce w czasach pandemii

Począwszy od 2014 roku skandynawska firma PostNord co roku publikuje wyniki badań, dotyczących stanu rynku e-commerce w Europie. Poniżej przedstawiamy główne tezy raportu z 2020 roku. Jaki wzrost odnotował rynek e-commerce? Z czym jest związany ten wzrost? Jaki wpływ miał koronawirus na stan rynku? Czego powinni spodziewać się retailerzy w nadchodzącym roku?

  • Wzrost rynku e-commerce jest związany z obawami konsumentów z powodu pandemii koronawirusa. Największy wzrost rynku e-commerce został odnotowany w Hiszpanii (44%), Belgii (41%) oraz we Włoszech (37%) – krajach, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii. Następni w kolejce to  Holandia (33%), Polska (33%), Wielka Brytania (30%), Niemcy (29%), Francja (27%), Szwecja (26%), Finlandia (25%), Norwegia (22%) i Dania (19%).

  • Liczba osób, które zaczęły kupować artykuły spożywcze on-line z powodu lockdownu, wzrosła do 30%. W Hiszpanii 30% respondentów oznajmiło, że kupuje produkty przez internet z powodu pandemii. Tuż za nią plasują się Francja (22%), Wielka Brytania (20%), Włochy (20%), Szwecja i Dania (14%), Finlandia (11%), Polska, Holandia, Niemcy, Belgia (10%) i Norwegia (9%).

  • Rynek e-commerce już jest uważany za „dojrzały” w Europie Zachodniej i stale rośnie w Europie Wschodniej. Do jednych z największych rynków w tym regionie jest zaliczana Polska. Około 90% uczestników ankiety oświadczyło, że robi zakupy on-line co najmniej jeden raz w roku.

Odsetek respondentów, którzy zaczęli robić częściej zakupy on-line z powodu pandemii 


  • Wielka Brytania i Szwecja to liderzy wydatków on-line. Mieszkaniec Wielkiej Brytanii średnio wydaje 1020 eur rocznie. Na drugim miejscu znajduje się Szwecja ze średnimi wydatkami na kwotę 1012 euro rocznie na mieszkańca.

  • Niemcy i Wielka Brytania to największe rynki europejskiego handlu elektronicznego. W Niemczech 61 mln. konsumentów oznajmiło, że dokonywało zakupów online w zeszłym roku, a w Wielkiej Brytanii ten wskaźnik wynosi 49 mln. Dalej plasują się Francja, Włochy oraz Hiszpania.

Liczba kupujących on-line w poszczególnych krajach


Czytaj też: Jak wybrać kreacje dla formatu reklamy natywnej?

  • Obecnie coraz więcej użytkowników kupuje za pomocą urządzeń mobilnych - jest to wzrost o 10% w stosunku do poprzedniego roku. Ten trend spowodowany jest przede wszystkim tym, że w Hiszpanii czy we Włoszech (krajach, które zanotowały największy wzrost) większość użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych znacznie częściej niż z innego typu urządzeń.

  • Kupujący są gotowi czekać dłużej. Wcześniejsze sondaże pokazywały, że Europejczycy oczekują na dostawę przez 2-3 dni robocze teraz zaś w czasie pandemii są gotowi czekać 5 do 6 dni.

Prognoza dla europejskiego rynku e-commerce:

1. Pandemia będzie wciąż stymulować wzrost e-commerce. Statystyki pokazują ścisły związek pomiędzy niepokojem, związanym z wirusem, a odsetkiem konsumentów, którzy zaczęli częściej robić zakupy on-line.

2.  Dla globalnego giganta, Amazona pojawia się coraz więcej konkurencji. Spółka Amazon, która odegrała kluczową rolę w kształtowaniu się rynku e-commerce w Europie, teraz zaczyna odczuwać presję ze strony nowych graczy na rynku, takich jak Alibaba. W 2019 roku pojawił się pierwszy stacjonarny sklep AliExpress w Europie (Madryt). Teraz, kiedy Amazon zaczyna zadomawiać się na nowych dla siebie rynkach, jak na przykład, w Szwecji, będzie musiał zderzyć się z bardziej dojrzałym rynkiem.

3. Stały rozwój pozostaje ważną kwestią, szczególnie dla odbiorców na rozwiniętych rynkach. Retailerzy powinni uwzględniać istotę danej kwestii dla rosnącego grona konsumentów.

4. Rośnie popularność zakupów zagranicznych. Te liczby różnią się w zależności od rynku, ale według danych,  najwięcej zakupów za granicą robią mieszkańcy Belgii. Kupujący z Włoch i Hiszpanii również często robią zakupy za granicą, przeważnie są to zakupy z Chin.

5. 5. Wymogi dotyczące terminów dostawy w różnych krajach są inne. Klienci z Polski, Holandii i Niemiec są bardziej wymagający, jeśli chodzi o szybkość dostawy ich zamówień niż klienci z innych państw Europy.

Pełny raport «E-Commerce in Europe 2020» można znaleźć tu: link

Informacje:

PostNord – największy dostawca usług komunikacyjnych i logistycznych na rynku skandynawskim. PostNord dysponuje ponad 8000 punktów przeładunkowych, znajdujących się na całym terenie Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji. Zgodnie ze stanem na 2019 rok firma liczy 28600 pracowników, a roczny obrót wynosi 38,3 mld. szwedzkich koron (44,6 mln. $).