Blоg

Jak sterować emocjami w digital-marketingu?

28 listopada 2020 roku, Zoya Andreeva, CEO i założycielka E-Contenta, wystąpiła na konferencji Touch Digital Summit 2020. Tematem Jej prelekcji były emocje w digital marketingu: dlaczego mają one wpływ na skuteczność kampanii reklamowych, w jaki sposób można to zmierzyć i jak wykorzystać emocjonalne podejście w kampaniach reklamowych, żeby osiągnąć maksymalny rezultat. Poniżej dzielimy się głównymi tezami:

  • Emocje w reklamie działają lepiej niż logiczne hasła. Teza bazuje na pracy laureata Nagrody Nobla Daniela Kahnemana, który twierdzi, że mózg człowieka 95% decyzji podejmuje instynktownie, emocjonalnie, szybko, a zaledwie 5% - logicznie i długo;

  • Zmierzyć skuteczność emocjonalnych kampanii digitalowych można w ten sam sposób co kampanii zwykłych, a mianowicie analizując CTR reklamy oraz wskaźniki post click, czyli to, w jaki sposób zachowują się użytkownicy trafiając na konkretny landing page (mowa o Bounce Rate, czasie na stronie, % konwersji na konkretną akcję np. zapisy do newslettera)

  • Jeśli reklama znajdzie oddźwięk u użytkownika, jego interakcja z marką będzie częstsza i wykazująca większe zaangażowanie: użytkownik będzie klikać w reklamę średnio 2 razy częściej oraz dzielić się contentem z innymi, rekomendować, robić zakupy pod wpływem emocjonalnego przekazu.

Czytaj też: Dlaczego, kreacje które straszą, rozczulają oraz śmieszą, otrzymują najwyższy CTR?


  • Współczesna nauka identyfikuje 27 podstawowych emocji, ale nie każda emocja w równym stopniu wpływa na zachowanie użytkowników i sprawia, że chcą się oni podzielić przekazem. Najważniejsze emocje, które sprawiają, że treści stają się viralowe, to szok, śmiech, przyjemność i radość.


  • Obraz w  formacie reklamowym ma większe znaczenie niż tekst. Najlepsza rekomendacja odnośnie wyboru  kreacji dla formatu reklamowego, jaką możemy Ci dać to: wybieraj duże zdjęcia ludzi i zwierząt, którzy patrzą w obiektyw. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj artykuł: Kreacja, która sprzedaje.


  •  Jakiejkolwiek emocjonalnej reklamy byście nie tworzyli, pamiętajcie, że powinna ona być kompaktowa, zrozumiała i szybka, ponieważ użytkownicy w internecie podejmują decyzję o tym, czy klikną w  reklamę czy nie, w ciągu zaledwie 0,017 sekundy.

  • W celu przeprowadzenia kampanii reklamowej należy wybierać aktualną sytuację i emocję, która odpowiada dzisiejszym wartościom Waszej grupy docelowej. Należy brać pod uwagę to, że emocje ewoluują w czasie, jak i sam człowiek. Na przykład, nostalgia w XVII wieku była uważana przez lekarzy za śmiertelnie niebezpieczną emocję. Z kolei dzisiaj rozładowany telefon potrafi wywołać panikę, a lajki napełniają radością i pozytywnym uczuciem na cały dzień.

  • Nie należy bać się wykorzystywać rzadkich uczuć i emocji, które będą podstawą kampanii. Na przykład, basorexię – gwałtowne i bardzo silne pragnienie całowania kogoś! 

Czytaj też: Jak wybrać kreację dla formatu reklamy natywnej?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie emocji na skuteczność reklamy w internecie, pobierz prezentację lub obejrzyj video z pełnym wystąpieniem Zoi na Touch Digital Summit 2020.


Dziesięciodniowa konferencja Touch Digital Summit 2020 odbyła się w dniach 20-29 listopada. Wzięli w niej udział przedstawiciele start-upów, managerzy ds. wdrożenia innowacji,  marketerzy oraz specjaliści ad tech. Celem konferencji było natchnąć społeczność oraz podzielić się  innowacyjnym podejściem do  rozwiązywania aktualnych zadań, związanych z digitalizacją, zmianą klimatu, pracą zdalną. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliło się ze słuchaczami 55 prelegentów z ponad 20 krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz ze Stanów Zjednoczonych. Uczestnikami były takie firmy jak: Singularity University, Deloitte, InVision, The Next Web, HubSpot, DeviantArt, Typeform, SalesForce oraz inne.